spike

Pacjenci ze schorzeniami kręgosłupa – diagnostyka i leczenie w Klinice ABvet

KESSY 

U Kessy po badaniu mielograficznym, stwierdzono ucisk na rdzeń kręgowy w odcinku szyjnym kregosłupa. W ABvet Veterinární Klinika, wykonano zabieg chirurgiczny, dekompresję techniką ventral slot. Sunia została wypisana do domu w dobrej kondycji, jednak po 2 tygodniach od zabiegu operacyjnego, wróciła do kliniki, z powodu bólu i deficytów neurologicznych prawej kończyny piersiowej (opóźniona korektura postawy, poruszanie się na grzbietowej stronie stopy). Rozszerzyliśmy dotychczasową rehabilitację o: laser, ultradźwięki, kontynuowaliśmy magnetoterapię, elektroterapię, masaż, ćwiczenia bierne i równoważne, poprawiające koordynację ruchu.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA


Poprawę można było zaobserwować już po pierwszych zabiegach. Na video widać efekty po 3 tygodniach rehabilitacji – zabiegi wykonujemy 3x w tygodniu. Ruch Kessy wyraźnie się poprawił, jest też bardziej sprawna, aktywna i chętniej współpracuje w trakcie ćwiczeń. Zabiegi neurochirurgiczne w Klinice ABvet wykonuje MVDr Martin Novak.

 

 

BRUNO – ZŁAMANY KRĘGOSŁUP

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Bruno, 4-letni cocker spaniel wpadł pod samochód, w wyniku czego doznał złamania kręgosłupa w odcinku lędźwiowo- krzyżowym.  Dotychczasowy właściciel nie zapewnił psu odpowiedniej opieki lekarskiej i Bruno trafił pod opiekę Żorskiego Stowarzyszenia dla Zwierząt. Po konsultacjach u chirurga i neurologa był leczony tylko farmakologicznie. Po kilku tygodniach zdecydowano o konsultacji w Klinice ABvet, po której podjęto próbę ustabilizowania złamania. Niestety po tak długim czasie było to już niemożliwe, miejsce złamania już było na tyle porośnięte tkankami, że ryzyko uszkodzenia tych nerwów, które nadal funkcjonowały było zbyt duże. W chwili przyjęcia do ABvetu czucie głębokie było zachowane, odruchy rdzeniowe w prawej kończynie prawidłowe, w lewej brak, w obu brak korektury, brak odruchu kroczowego. Bruno bezwiednie oddawał stolec i mocz. Rozpoczęto fizjoterapię Bruna oraz leczenie usprawniające pracę pęcherza moczowego. Przy wypisie z kliniki powróciły odruchy rdzeniowe w lewej kończynie.

Bruno IMG_1509-2 OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

 

 

Bruno kontynuował fizjoterapię w naszym gabinecie. Praca nad powrotem funkcjonowania jego kończyn trwała 3 miesiące. Okresy kiedy Bruno robił postępy, przeplatały się z momentami przestoju i cofania się efektów naszej pracy. Pojawiały się problemy z przewodem pokarmowym, biegunki, zapalenie okrężnicy, co dodatkowo utrudniało i ograniczało rehabilitację.

Bruno zakończył fizjoterapię po 4 miesiącach. Efekty, jakie udało się osiągnąć w zakresie ruchu, są doskonałe. Niestety, prawidłowe funkcje pęcherza moczowego i zwieracza odbytu nie powróciły.

 

LUCY – USUNIĘCIE MENINGIOMY (OPONIAKA)

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Lucy, pacjentka z Polski, trafiła do Kliniki ABvet  z bólem i objawami neurologicznymi, bez prawidłowej diagnozy pomimo wykonania Tomografii Komputerowej. Po wykonaniu mielografii Lucy została operowana. W trakcie zabiegu chirurgicznego usunięto guz uciskający na rdzeń kręgowy. Po badaniu histopatologicznym stwierdzono, że był to nowotwór łagodny – meningioma (oponiak). Standardowo, po zabiegach neurochirurgicznych w Klinice ABvet, pacjenci korzystają z fizjoterapii. Lucy po operacji porusza się bardzo dobrze, nie okazuje oznak bólu, pozostał nieznaczny deficyt neurologiczny na prawej kończynie miednicznej – lekko opóźniona korektura i niewielka kulawizna po wysiłku. Nie było możliwe wdrożenie pełnej fizjoterapii u Lucy, ze względu na tendencję oponiaków do recydywy (nawrotów). Stosujemy elektrostymulację mięśni w osłabionej kończynie, masaż i ćwiczenia poprawiające koordynację ruchu. 

 

Lucy1Lucy2lucy3

 

 

 

 

 

 

lucy2lucy3lucy4

 

 

 

 

 

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

 

 

 

 

 

 

SPIKE – KRĘG PRZEJŚCIOWY (VERTEBRA TRANSITIVA) – SYNDROM CAUDA EQUINA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

5-letni Spike trafił do nas z powodu problemów z poruszaniem się. Właściciele opisywali, że pies ma problemy ze wstawaniem, chodzeniem po schodach, że podczas ruchu piszczy z bólu. Pies miał wykonany RTG kręgosłupa, na którym widoczna jest wrodzona wada kręgu – kręg przejściowy. Podano u niego steryd, po którym nastąpiła krótka poprawa.
W naszym gabinecie zaobserwowano kulawiznę lewej kończyny tylnej, ograniczoną jej ruchomość i zanik mięśni w tej kończynie, ból przy omacywaniu okolicy lędźwiowej kręgosłupa. Spike przy próbie szybkiego zerwania się kilkakrotnie zapiszczał, a także stracił równowagę i przewrócił się.
Neurologicznie: odruch korektury, odruchy rdzeniowe prawidłowe. Zastosowaliśmy zabiegi p/bólowe: laser, magnetoterapię i ultradźwięki z Ketonalem, które kontynuowaliśmy do czasu umówionej konsultacji w Klinice Abvet, w której właściciele zdecydowali się na dalszą diagnostykę i leczenie.
Kręg przejściowy (vertebra transitiva) to graniczny kręg poszczególnych odcinków kręgosłupa, upodabniający się do sąsiednich kręgów leżących wyżej lub niżej. U Spike ostatni kręg lędźwiowy upodabnia się do kręgu krzyżowego i zrasta się z kością miedniczną (sakralizacja).
Taka wada kręgu może powodować zmiany dysplastyczne w stawie biodrowym i wywołać ucisk na nerwy końskiego ogona(syndrom cauda equina).
U Spike wykonano mielografię, po której zdecydowano się na chirurgiczny zabieg odbarczający i wykonano dorsalną laminektomię. Spike przez najbliższy miesiąc, do czasu wygojenia miejsca po usunięciu części kręgu, ma maksymalnie ograniczony ruch. W pierwszych dniach po zabiegu operacyjnym czuje się bardzo dobrze.

spike

Spike2IMG_1530-2IMG_1528-2