di-09-2

Dysplazja biodrowa (HD)

Dużą część naszych pacjentów stanowią psy dotknięte dysplazją biodrową, w różnym wieku, z różnym stopniem nasilenia choroby. Często są to młode zwierzęta, które już borykają się z typowymi objawami jakie towarzyszą dysplazji, czyli bólem i kulawizną. Stosowanie fizjoterapii w połączeniu z farmakoterapią (NLPZ) i suplementacją (chondrprotetyki, kwas hialuronowy) przynosi widoczne efekty, które utrzymują się nawet przez kilka miesięcy.

GINA

OLYMPUS DIGITAL CAMERAGina jest 3-letnią labradorką. Rok temu przeszła zabieg obustronnej pectinectomii. Do nas trafiła z powodu nasilenia się objawów dysplazji biodrowej, które powodowały trudności w chodzeniu: ból, utykanie, zwłaszcza na lewą tylną kończynę miedniczną („pociąganie” nią za sobą). U suni występuje nadwichnięcie obu stawów biodrowych, ograniczony zakres ruch kończyn tylnych, ich wyprost powoduje ból. Wdrożyliśmy zabiegi laserem, magnetoterapię, ultradźwięki z Ketonalem, trening w bieżni wodnej 2x w tygodniu i dodatkowo 1x w tygodniu falę uderzeniową. Wyraźną poprawę obserwujemy już po 6 sesji (fala uderzeniowa 3x). Ruch jest bardziej płynny, Gina już nie pociąga lewą kończyną, nie widać kulawizny. W tej chwili, aby wzmocnić trening mięśni kończyn miednicznych, dodatkowo w bieżni wodnej stosujemy obciążniki na kończyny. Chcemy również osiągnąć u Giny spadek wagi o kilka kilogramów, które sunia przybrała po sterylizacji. Oprócz pracy w gabinecie, właściciele dbają o regularny ruch suni: spacery na smyczy, pływanie.

 

 

Na video można zobaczyć 1 zabieg w bieżni i efekt po 3-tygodniowej rehabilitacji (6 sesji terapeutycznych).

LUNA

OLYMPUS DIGITAL CAMERALuna, 1,5 roczna seterka ma obustronną dysplazję bioder, co objawia się bólem i kulawizną mocniej wyrażoną po prawej stronie. Korzysta u nas z zabiegów fali uderzeniowej. Już po 2 wizycie właściciele zaobserwowali znaczną poprawę w ruchu. Na video widać Lunę podczas pierwszej wizyty i po 4 zabiegach – właściciele oceniają kulawiznę jako prawie niewidoczną w codziennym życiu. Łącznie wykonano 7 zabiegów, pozytywny efekt utrzymuje się już 3 miesiąc.

 

 

 

 

ZORKA

OLYMPUS DIGITAL CAMERAZorka, 4,5-letnia labradorka, już była naszą pacjentką po zerwaniu więzadła krzyżowego. Teraz trafiła do nas ponownie z powodu dolegliwości związanych z dysplazją stawu biodrowego: ból kulawizna, odciążanie kończyny. Właśnie zakończyła serię 10 zabiegów: laser, magnetoterapia, ultradźwięki i fala uderzeniowa (5x). Porusza się o wiele lepiej, nie kuleje, nie wykazuje oznak bólu… i jak to Zorka znowu szaleje.