OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Bruno – złamany kręgosłup

Bruno, 4-letni cocker spaniel wpadł pod samochód, w wyniku czego doznał złamania kręgosłupa w odcinku lędźwiowo- krzyżowym.  Dotychczasowy właściciel nie zapewnił psu odpowiedniej opieki lekarskiej i Bruno trafił pod opiekę Żorskiego Stowarzyszenia dla Zwierząt. Po konsultacjach u chirurga i neurologa był leczony tylko farmakologicznie. Po kilku tygodniach zdecydowano o konsultacji w Klinice ABvet, po której podjęto próbę ustabilizowania złamania. Niestety po tak długim czasie było to już niemożliwe, miejsce złamania już było na tyle porośnięte tkankami, że ryzyko uszkodzenia tych nerwów, które nadal funkcjonowały było zbyt duże. W chwili przyjęcia do ABvetu czucie głębokie było zachowane, odruchy rdzeniowe w prawej kończynie prawidłowe, w lewej brak, w obu brak korektury, brak odruchu kroczowego. Bruno bezwiednie oddawał stolec i mocz. Rozpoczęto fizjoterapię Bruna oraz leczenie usprawniające pracę pęcherza moczowego.

Bruno

 

 

 

Przy wypisie z kliniki powróciły odruchy rdzeniowe w lewej kończynie.

 

 

Bruno kontynuował fizjoterapię w naszym gabinecie. Praca nad powrotem funkcjonowania jego kończyn trwała 3 miesiące. Okresy kiedy Bruno robił postępy, przeplatały się z momentami przestoju i cofania się efektów naszej pracy. Pojawiały się problemy z przewodem pokarmowym, biegunki, zapalenie okrężnicy, co dodatkowo utrudniało i ograniczało rehabilitację.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA IMG_1509-2 IMG_1667-2

 

 

 

 

 

 

Obecnie Bruno porusza się samodzielnie, korzystając ze wszystkich 4 kończyn, niemal zawsze ustawiając je w prawidłowej pozycji, chodzi na spacery i jak widać na video jest niewiarygodnie szczęśliwym psiakiem.

Informacje o Bruno na bieżąco można śledzić tutaj

 

 

Bruno zakończył fizjoterapię po 4 miesiącach. Efekty, jakie udało się osiągnąć w zakresie ruchu, są doskonałe. Niestety, prawidłowe funkcje pęcherza moczowego i zwieracza odbytu nie powróciły.