OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Nowy zabieg – pierwsza fala uderzeniowa w Bielsku-Białej

Szeroki zakres wykonywanych zabiegów w ROCH Centrum Rehabilitacji Zwierząt w Bielsku-Białej, został wzbogacony o falę uderzeniową. Gabinet został wyposażony w aparat MASTERPLUS MP 100, szwajcarskiej firmy STORZ MEDICAL. Fala uderzeniowa ma działanie p/bólowe, rozgrzewające, przekrwienne, sprzyja gojeniu tkanek. Zabieg z użyciem fali uderzeniowej jest szczególnie zalecany do zwalczania bólu w chorobach zwyrodnieniowych stawów biodrowego i łokciowego, w chorobach ścięgien i więzadeł, w trudno gojących się ranach, czy opóźnionym zroście kości. Już kilka psów skorzystało z fali uderzeniowej w naszym gabinecie, zabieg był przez nie dość dobrze tolerowany. Niepokój wzbudzał odgłos wydawany przez aparat w trakcie pracy, ale zaletą samego zabiegu jest to, że jest on krótki, powtarzany w odstępach tygodniowych 3-7x. Efekty działania często widoczne są już po 1 sesji i mogą utrzymywać się przez kilka miesięcy.Dodatkowym wyposażeniem aparatu jest głowica V-ACTOR, wykorzystywana do masażu wibracyjnego, który stymuluje mikrokrążenie, pobudza drenaż limfatyczny, oraz relaksuje mięśnie, przez co znajduje zastosowanie m.in w zwalczaniu zrostów pooperacyjnych, czy w rozluźnieniu mięśni u psów sportowych.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

storz

 

 

 

 

 

 

 

W przypadku bólu spowodowanego zmianami zwyrodnieniowymi w przebiegu dysplazji biodrowej, falę uderzeniową stosujemy jako samodzielny zabieg, powtarzany 5-7x, w odstępach tygodniowych, lub w połączeniu z innymi zabiegami fizykoterapeutycznymi.

OLYMPUS DIGITAL CAMERALuna, 1,5 roczna seterka ma obustronną dysplazję bioder, co objawia się bólem i kulawizną mocniej wyrażoną po prawej stronie. Korzysta u nas z zabiegów fali uderzeniowej. Już po 2 wizycie właściciele zaobserwowali znaczną poprawę w ruchu. Na video widać Lunę podczas pierwszej wizyty i po 4 zabiegach – właściciele oceniają kulawiznę jako prawie niewidoczną w codziennym życiu. Łącznie wykonano 7 zabiegów, pozytywny efekt utrzymuje się już 3 miesiąc.

 

 

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERAGina jest 3-letnią labradorką. Rok temu przeszła zabieg obustronnej pectinectomii. Do nas trafiła z powodu nasilenia się objawów dysplazji biodrowej, które powodowały trudności w chodzeniu: ból, utykanie, zwłaszcza na lewą tylną kończynę miedniczną („pociąganie” nią za sobą). U suni występuje nadwichnięcie obu stawów biodrowych, ograniczony zakres ruch kończyn tylnych, ich wyprost powoduje ból. Wdrożyliśmy zabiegi laserem, magnetoterapię, ultradźwięki z Ketonalem, trening w bieżni wodnej 2x w tygodniu i dodatkowo 1x w tygodniu falę uderzeniową. Wyraźną poprawę obserwujemy już po 6 sesji (fala uderzeniowa 3x). Ruch jest bardziej płynny, Gina już nie pociąga lewą kończyną, nie widać kulawizny. W tej chwili, aby wzmocnić trening mięśni kończyn miednicznych, dodatkowo w bieżni wodnej stosujemy obciążniki na kończyny. Chcemy również osiągnąć u Giny spadek wagi o kilka kilogramów, które sunia przybrała po sterylizacji. Oprócz pracy w gabinecie, właściciele dbają o regularny ruch suni: spacery na smyczy, pływanie.